KONCEPCJA PRACY
I ROZWOJU PRZEDSZKOLA NR 81
Wizja Przedszkola:
- Przedszkole tworzy swoim wychowankom przyjazne i bezpieczne warunki do wszechstronnego rozwoju, z uwzględnieniem ich potrzeb i możliwości.
- Wyposaża je w kluczowe kompetencje niezbędne do sprostania wyzwaniom, aby w przyszłości były odważne, zaradne i twórcze.
- Przedszkole będzie stwarzać klimat i warunki do partnerskiej współpracy z rodzicami. Rodzice będą współdecydowali w sprawach przedszkola i będą aktywnie uczestniczyli w podejmowanych działaniach. Rodzice będą wspierani przez przedszkole w wypełnianiu swojej roli wychowawczej.
- Przedszkole będzie starało się poznawać i realizować oczekiwania różnych środowisk lokalnych. Będzie podejmowało inicjatywy na rzecz środowiska. Będzie prezentować i promować podejmowane działania i ich skuteczność oraz ofertę edukacyjną.
Wypływająca z wizji misja przedszkola wyraża się w haśle:
Indywidualizacja jest punktem wyjścia i dojścia do wszechstronnego rozwoju dziecka.
- Idea przewodnia przedszkola skoncentrowana jest na indywidualnym rozwoju dziecka, na który patrzymy wieloaspektowo, uwzględniając jego aktywność w sferze fizycznej, poznawczej, emocjonalnej, społecznej i kulturowej
- Przedszkole jest otwarte na potrzeby i zainteresowania dziecka. Wspiera jego aktywność i kreatywność. Pomaga dziecku odkryć i rozwinąć jego talenty. Dobrze przygotowuje do dalszej edukacji.
- Systematyczne diagnozowanie umiejętności, potrzeb oraz odkrywanie wielorakich zdolności i zainteresowań poprzez obserwację dzieci, analizę wytworów działalności dziecięcej wspierane przez specjalistów (psychologa, logopedę, pedagoga) jest konsultowane na bieżąco z rodzicami.
- Rozwijanie otwartości, kreatywności i ciekawości badawczej odbywa się poprzez bezpośredni kontakt ze środowiskiem społecznym, przyrodniczym, technicznym i kulturowym.
- Systematycznie wzbogacane jest wyposażenie w pomoce umożliwiające rozwijanie wszystkich zdolności i pobudzające aktywność poznawczą dziecka.
- Przedszkole dba o bezpieczeństwo, zdrowy i aktywny tryb życia swoich wychowanków. Promuje proekologiczne i prozdrowotne działania.
- Nasze Przedszkole to miejsce, w którym panuje pozytywny klimat emocjonalny. Dzieci dobrze się w nim czują. Rozwijają umiejętności komunikacyjne i społeczne. Nigdy się nie nudzą.
- Przedszkole zapewnia atrakcyjne zajęcia i inspirujące sytuacje edukacyjne w dobrze wyposażonym, bezpiecznym budynku.
- Nasze przedszkole zabiega o partnerstwo z rodziną w wychowaniu dziecka i efektywne angażowanie rodziców do realizacji zadań określonych w koncepcji.
Przedszkole tworzy model przedszkola środowiskowego, partnerskiego i otwartego, w którym mają ze sobą do czynienia trzy równoprawne podmioty: dziecko, rodzice i nauczyciele, jest tym modelem, który zapewnia jakość i sukces.
KIERUNKI ROZWOJU PRZEDSZKOLA
Wiodącym kierunkiem rozwoju przedszkola są działania zmierzające do wszechstronnego rozwoju dziecka, widzianego z punktu widzenia teorii inteligencji wielorakich H. Gardnera, jako jednostki indywidualnej, niepowtarzalnej, obdarzonej naturalnymi , wrodzonymi predyspozycjami.
Cele główne:
- diagnozowanie i rozwijanie inteligencji wielorakich u dzieci
- rozwijanie u dzieci takich cech charakteru jak: dobroć, otwartość, zaradność, empatia, odporność emocjonalna, wiara we własne możliwości, umiejętność współdziałania, samodzielność,
- organizowanie procesu kształcenia zapewniającego wszechstronny rozwój w celu przygotowania dziecka do podjęcia nauki w szkole
- kształtowanie u dziecka umiejętności odbioru sztuki, nabywanie doświadczeń w obcowaniu z kulturą, rozwijanie umiejętności wyrażania swoich myśli i przeżyć
- wspomaganie rozwoju zawodowego nauczycieli, doskonalenie własnego warsztatu pracy, podnoszenia kwalifikacji
- stwarzanie bezpiecznych warunków pobytu dziecka w przedszkolu
- stworzenie sprawnego, skutecznego systemu zarządzania placówką
- zapewnienie odpowiedniej bazy do działania i rozwijania indywidualnych predyspozycji
- dbanie o pozytywny wizerunek przedszkola w środowisku
Realizacja celów odbywa się poprzez:
- opracowanie spójnego systemu diagnozowania dzieci: narzędzi rozpoznawania potrzeb i możliwości dzieci, określania preferencji uczenia się, zdolności i zainteresowań.
- realizacja programów wychowania przedszkolnego opartych na teorii inteligencji wielorakiej,
- wdrażanie projektów edukacyjnych i przedsięwzięć wzbogacających ofertę przedszkola i sprzyjających aktywności dzieci
- monitorowanie potrzeb i oczekiwań rodziców (ankiety, ścisła współpraca z radą rodziców)
- szersza współpraca ze środowiskiem, poszukiwanie nowych partnerów
- dbanie o odpowiednią atmosferę w pracy, wzajemne zaufanie, działanie mające na celu zapobieganiu konfliktom, motywowanie pracowników nagrodami, pochwałami, wyróżnieniami
- promowanie efektywnych form doskonalenia i samodoskonalenia
Cele pracy pedagogicznej – dzieci i nauczyciele
Podejmując wspólnie z gronem pedagogicznym, rodzicami i pozostałymi pracownikami różnorodne formy oddziaływania na dziecko i z dzieckiem, zmierzać będziemy do stworzenia mu:
- bezpiecznych warunków
- życzliwego, przyjaznego i akceptującego je środowiska
- inspirującej bazy do działania i rozwijania indywidualnych predyspozycji
po to, by nasz przedszkolak mógł:
- odkrywać i badać otaczający świat,
- przeżywać i doświadczać
- zdobywać wiedzę i umiejętności ,wykorzystywać je w praktycznym działaniu
Oferty edukacyjne kierowane do dzieci, wynikać będą z tego, czym się dziecko interesuje, co przyciąga jego uwagę, co jest ważne, a więc:
- osoby i rzeczy
- świat zwierząt i roślin
- zjawiska i prawa nimi rządzące
Przedszkole wdraża nowatorskie działania, korespondujące z założeniami teorii inteligencji wielorakich :
- Dzień inny niż wszystkie– obchodzenie nietypowych świąt i dni wg propozycji dzieci
- Niezwykły gość – gość z pasją- spotkania z ciekawymi ludźmi
- Teatr rodzinny – spektakl dla dzieci z udziałem rodziców i innych członków rodzin
- Warsztaty z seniorami, rodzicami, specjalistami w różnych dziedzinach
- Warto to zobaczyć – udział w imprezach interaktywnych dla dzieci organizowanych na terenie miasta przez rożne podmioty
Styl pracy z dzieckiem uwzględnia wdrażanie i wykorzystywanie metody projektów, która eliminuje schematyczność, nudę, stres i pośpiech w codziennej pracy z przedszkolakiem, zapewnia natomiast aktywność dziecka, spokój, odpowiednio długi czas na samodzielne doświadczanie i działanie, radość odkrywania i przeżywania.
Na terenie przedszkola odbywa się szereg imprez, uroczystości oraz wycieczek: Pasowanie na Przedszkolaka, Pożegnanie Jesieni, Spotkania z Mikołajem, Spotkania wigilijno – opłatkowe, Święto Babci i Dziadka, Bal karnawałowy, Powitanie wiosny, Festyn rodzinny, Dzień Dziecka, Koncerty Filharmonii, Wyjścia do Teatru.
Nauczycielki wykorzystują aktywizujące metody w pracy z dziećmi: pedagogikę zabawy, metodę R. Labana, K. Orffa, Metodę Dobrego Startu, edukację matematyczną wg. metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, elementy koncepcji C. Freineta, fitness terapeutyczny, zabawy fundamentalne i heurystyczne.
W przedszkolu realizowane są różne projekty, akcje charytatywne, prowadzona jest współpraca ze środowiskiem, szczególnie z Biblioteką, Szkołą Podstawową Nr 51, z Radą Dzielnicy Czuby Południowe i Radą Osiedla.
Otoczenie dziecka ma je zachęcać i zapraszać do działania, dlatego w przedszkolu dba się o zagospodarowanie sal i pomieszczeń, by sprzęt i pomoce dydaktyczno – rozwojowe, a także przedmioty i zabawki były:
- dostosowane do możliwości rozwojowych dzieci,
- widoczne oraz znajdowały się w zasięgu ręki dziecka
- umożliwiały korzystanie z nich wtedy, gdy dziecko ma na to ochotę lub ich potrzebuje
- atrakcyjne, inspirujące, edukacyjne
Materiał dydaktyczny i badawczy jest stale wzbogacony o nowoczesne pomoce dydaktyczne, uporządkowany i zestawiony w ośrodki zainteresowań :
- biblioteczny
- wizualno – przestrzenny
- logiczno – matematyczny
- naukowo – eksperymentalny
- muzyczny
- konstrukcyjno- techniczny
- ośrodek zabawy
Rola i zadania nauczyciela sprowadzają się do:
- tworzenia ciekawych sytuacji edukacyjnych
- pośredniczenia między dzieckiem, a otoczeniem
- zachęcania, motywowania i wspierania dziecka w jego poszukiwaniach i odkryciach
- udzielania mu pomocy, gdy będzie jej oczekiwało lub potrzebowało
- zapewnienia odpowiednio długiego czasu do namysłu, tak by podejmowało działania wówczas, gdy będzie do tego gotowe i miało właściwą motywację
Współpraca z rodzicami
Przedszkole dokłada wszelkich starań, aby rodzice stali się jego sojusznikami w sprawach zdrowia i bezpieczeństwa dzieci oraz edukacji wychowania. Zabiega, aby relacje oparte były na dialogu i partnerstwie i oferuje rodzicom różne formy współpracy
- zebrania Rady Rodziców, ogólne i grupowe; coroczne wybory do Rady Rodziców, zgodnie z Ustawą o Systemie Oświaty
- kontakty indywidualne
- formy pracy otwartej, warsztaty, imprezy i uroczystości
- wspólne dla dzieci i rodziców przedszkolne zabawy plenerowe i wycieczki
- włączanie rodziców w realizację projektów edukacyjnych
- udział rodziców w różnych akcjach społecznych
- organizowanie spotkań ze specjalistami ( psycholog, logopeda, pedagog, lekarz )
- organizowanie „ dni otwartych” przedszkola dla naszych potencjalnych klientów – dzieci i ich rodziców
- realizacja programu adaptacyjnego dla dzieci 3 – letnich
Bezpieczeństwo dzieci
Przedszkole wyposaża dzieci w wiedzę dotyczącą bezpiecznych zachowań, w nawyki unikania, zapobiegania zagrożeniom i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych.
Działania profilaktyczne koncentrują się wokół realizacji programów, projektów, akcji, spotkań i warsztatów, przy udziale służb mundurowych i ratunkowych, których realizacja umożliwi dzieciom:
- poznanie i zrozumienie zagrożeń na które mogą być narażone
- naukę odpowiedzialności za swoje czyny, przewidywanie skutków
- naukę radzenia sobie w różnych sytuacjach
- naukę podejmowania właściwych decyzji
- poznanie zasad zachowania się na drodze, znajomość podstawowych przepisów ruchu drogowego
- udzielania pomocy innym na miarę swoich możliwości
W przedszkolu opracowuje się , wdraża i przestrzega procedury gwarantujące bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu i poza nim.
Promocja przedszkola – dbałość o dobrą opinię
Najlepszą promocją jest zadowolenie dzieci i rodziców oraz ich pozytywna opinia przekazywana o przedszkolu w środowisku.
Promocji przedszkola służyć będą również:
- modernizacja i sukcesywne doposażenie placówki w sprzęt, zabawki i pomoce dydaktyczne
- organizowanie imprez dla dzieci i ich rodziców oraz mieszkańców: festyny, pikniki
- udział dzieci w: konkursach, turniejach, przeglądach, festiwalach
- udział przedszkola w organizowanych akcjach charytatywnych
- organizowanie miedzyprzedszkolnych przeglądów i konkursów na terenie przedszkola
- stosowanie form pracy otwartej: uroczystości, imprezy, zajęcia, warsztaty
- udział dzieci w programach i projektach ogólnopolskich, lokalnych i środowiskowych
- współpraca z WFOŚiGW w realizacji dofinansowywanych wniosków na edukację ekologiczną.
- opracowanie folderu przedszkola z informacjami o ofercie i działaniach podejmowanych przez placówkę.
- stworzenie przedszkolnej strony www.
- kontynuowanie współpracy ze Szkołami Podstawowymi Nr 51 i Nr 28
- kontynuowanie współpracy z Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego
- nawiązanie współpracy z Parafią p.w. Matki Bożej Różańcowej
- kontynuowanie zapoczątkowanej w tym roku współpracy z DPS na ul. Bursztynowej
- nawiązanie współpracy z powstającym na osiedlu komisariatem policji
- zapraszanie studentów lubelskich uczelni do współpracy
- nawiązywanie kontaktów z okolicznymi zakładami, firmami i punktami usługowymi
BAZA ORAZ WYPOSAŻENIE PRZEDSZKOLA
Główny cel: zapewnienie bezpieczeństwa dzieci, dostosowanie bazy do nowoczesnych standardów bezpieczeństwa,
W związku z tym do najpilniejszych prac, które muszą być wykonane należą:
- wymiana wykładzin podłogowych w salach zabaw ze względu na brak atestu o trudnopalności – decyzja inspekcji Ppoż. – wykonane
- zamontowanie oświetlenia awaryjnego w ciągu komunikacyjnym na drodze ewakuacji – decyzja inspekcji Ppoż. – wykonane
- zamontowanie mieszalników wody ciepłej i zimnej w łazienkach dzieci – decyzja inspekcji sanitarno – higienicznej – wykonane
- doposażenie w sprzęt, pomoce dydaktyczne i zabawki – na bieżąco i w miarę możliwości
- zagospodarowanie terenu znajdującego się przed wejściem do przedszkola, a stanowiącego jego wizytówkę – wymiana zniszczonej płytki chodnikowej na bezpieczne i przyjazne podłoże, które mogłoby być wykorzystywane do zabaw ruchowych z dziećmi na powietrzu. W ramach współpracy z radą osiedla poczyniłam już wstępne działania zmierzające do realizacji tego zadania – wykonane
- remont szatni i korytarzy ( malowanie,) – wykonane
- zmiana użyteczności pomieszczeń gospodarczych w przedszkolu -wykonane
- sukcesywna wymiana mebli w kuchni przedszkolnej -wykonane
- remont łazienek
Modyfikacja koncepcji
W przedszkolu funkcjonuje kodeks wartości przedszkolaka wypracowany wspólnie z rodzicami.
Przedszkole promuje wartości:
Dobroć – dziecko potrafi odróżnić dobro od zła, stara się być dobrym dla innych
Przyjaźń – dziecko rozumie, na czym polega przyjaźń,
Mądrość – dziecko rozumie znaczenie mądrości, wie jak się ją osiąga, dąży do mądrości
Uczciwość – dziecko wie, na czym polega uczciwość,
Odpowiedzialność – dziecko wie, na czym polega odpowiedzialność, stara się wykonywać powierzone zadania, rozumie konsekwencje swoich działań
Życzliwość – wie, co to jest życzliwość, stara się ją okazywać innym
Szacunek – dziecko wie, na czym polega szacunek, i w jaki sposób się go okazuje, obdarza szacunkiem rodziców, dorosłych, starszych.
Patriotyzm – dziecko zna symbole państwowe, uczestniczy w uroczystościach z okazji świąt narodowych, poznaje bohaterów
Empatia – dziecko uczy się dostrzegać potrzeby innych, cieszy się z radości i sukcesów innych osób, okazuje zainteresowanie i pomoc pokrzywdzonym i smutnym, uczestniczy aktywnie w akcjach charytatywnych
Sprawiedliwość – dziecko wie, na czym polega sprawiedliwość, uczy się oceniać postępowania innych na przykładzie literatury
Dbałość o środowisko – dziecko dostrzega piękno i bogactwo przyrody, poznaje zagrożenia płynące z działalności człowieka, wie, że należy chronić środowisko, rozumie, dlaczego uczestniczy w akcjach ekologicznych,
Tolerancja – dostrzega wielokulturowość na świecie, wie, że wszyscy ludzie mają równe prawa, nie naśmiewa się z innych dzieci , bez względu na nich inny wygląd, obyczaje, zachowanie.